Pierwsza praca po studiach – o czym pamiętać przy wyborze?

Aktualizacja: 21 sierpnia 2021
3 min
Poszukiwanie pierwszego zatrudnienia po odebraniu dyplomu to często bardzo stresujące zadanie. Absolwenci szkół wyższych przeglądają ogłoszenia od potencjalnych pracodawców, wysyłają skrupulatnie przygotowane CV i z nadzieją czekają na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Na kandydatów, którzy najlepiej zaprezentują się podczas spotkania z rekruterem, czeka pierwsza posada. Przed Tobą kilka kluczowych informacji, które mogą pomóc Ci wstąpić na rynek pracy.Pierwsza praca po studiach – o czym pamiętać przy wyborze?

Praca dla doświadczonych

Pracodawcy cenią kandydatów, którzy dysponują nie tylko wiedzą teoretyczną, ale również praktycznymi umiejętnościami. Jeśli masz za sobą staż zawodowy lub praktyki studenckie, pamiętaj o odpowiednim wyeksponowaniu tego w swoim CV. Do dokumentów aplikacyjnych dołącz referencje, dzięki którym zyskasz szansę, by wyróżnić się na tle innych kandydatów ubiegających się o to samo stanowisko. Zdobywanie doświadczenia jeszcze w trakcie studiów zdecydowanie ułatwia znalezienie wymarzonej pracy. Jeśli aktualnie na rynku brakuje ofert związanych z Twoją branżą, postaraj się wyszukać tymczasowe zajęcie. Być może dzięki temu nabędziesz nowe umiejętności i sprawisz, że Twój życiorys zawodowy będzie atrakcyjniejszy.

Rozpocznij pracę po podpisaniu umowy

Jeśli uda Ci się zakończyć powodzeniem wszystkie etapy rekrutacji, pamiętaj, że pracodawca powinien zapewnić Ci przygotowaną na piśmie umowę, która stanowi podstawę prawną nawiązania stosunku pracy i zawiera najważniejsze informacje dotyczące praw i obowiązków obu stron podpisujących dokument.

Co zawiera profesjonalnie sporządzona umowa?

  • dane osobowe pracodawcy i pracownika,
  • datę zawarcia,
  • informacje o charakterze umowy (np. na czas określony),
  • obowiązki pracownika,
  • opis stanowiska,
  • miejsce wykonywania pracy,
  • wymiar czasowy pracy,
  • wysokość wynagrodzenia,

Nie bez przyczyny wspomnieliśmy powyżej o dacie zawarcia umowy. Dokument musi zostać podpisany najpóźniej w dniu, w którym masz rozpocząć pracę. Zatrudnianie pracowników bez umowy jest niezgodne z polskim prawem i pracodawca może zostać ukarany za takie zachowanie wysoką grzywną, ponieważ jest ono traktowane jako łamanie praw pracownika.

Pierwsza praca po studiach – jaki rodzaj umowy?

Powszechnym założeniem każdego pracownika jest podpisanie umowy na czas nieokreślony, gdyż taki kontrakt zapewnia poczucie stabilizacji. Pierwsza praca po studiach to sposobność sprawdzenia się w danej branży, więc jeśli nie zdobędziesz od razu pożądanego rodzaju umowy, nie poddawaj się. Inne typy kontraktów również dają szeroką gamę możliwości, w szczególności w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Wielu pracodawców na początek proponuje umowę na okres próbny (maksymalnie trzy miesiące), by móc się przekonać, czy dana osoba na pewno jest idealnym kandydatem na określone stanowisko. W tym czasie możesz wykazać się podczas wykonywania powierzanych Ci obowiązków oraz zweryfikować środowisko pracy. Podpisując umowę na okres próbny lub na czas określony, znacznie łatwiej jest zrezygnować z pracy, gdy zatrudnienie nie spełni Twoich oczekiwań.

Jesteś w trakcie poszukiwań pierwszej pracy po studiach? Koniecznie odwiedź serwis internetowy Students.pl, gdzie znajdziesz ogłoszenia od pracodawców z całej Polski!