Najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce – co wybierają studenci?

Co najchętniej studiują studenci?
Główny Urząd Statystyczny co roku publikuje raporty z cyklu Szkolnictwo wyższe, w których dzieli poszczególne kierunki studiów na szersze grupy. Z danych GUS-u wynika, że w roku akademickim 2023/2024 największą popularnością cieszyły się kierunki studiów z kategorii biznes, administracja i prawo. Jest to bardzo szeroka grupa, w której mieszczą się m.in. zarządzanie, prawo, administracja publiczna, ekonomia oraz wszystkie mniej popularne kierunki związane ze światem biznesu. Uczęszcza na nie 22,6 proc. ogółu studentów.
Drugie miejsce zajęły Zdrowie i opieka społeczna. Są to kierunki takie jak studia lekarskie, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, ale też psychologia, pedagogika itd. W 2023/2024 studiowało na nich 13,7 proc. wszystkich studentów, wobec 13,2 proc. w roku 2022/2023, co oznacza, że popularność tych kierunków rośnie. Na trzecim miejscu uplasowała się kategoria nauki społeczne, dziennikarstwo i informacja z 14-procentowym udziałem wśród osób studiujących, zaś na czwartym – technika, przemysł, budownictwo, która przyciągnęła 12,5 proc. ogółu studentów.
Najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce – lista
Nazwy kategorii prezentowane przez GUS są jednak na tyle szerokie, że mówią raczej o ogólnych trendach w edukacji wyższej, a nie o samych kierunkach. Przyjrzyjmy się zatem konkretom. Przygotowaliśmy listę najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce wraz z danymi statystycznymi – oto ona!
Psychologia
Psychologia pozostaje niekwestionowanym numerem jeden wśród kierunków studiów w Polsce. W roku akademickim 2023/2024 uczęszczało na nią ponad 56 tys. studentów. Jednak znacznie ważniejsza wydaje się liczba zgłoszeń, a więc osób, które wzięły udział w rekrutacji na dany kierunek – tutaj mamy już najnowsze dane, bowiem w roku akademickim 2024/2025 na psychologię zgłosiło się aż 39,7 tys. kandydatów. To zdecydowanie więcej niż w przypadku pozostałych kierunków, choć pamiętajmy, że realnie chętnych jest mniej, bo wiele osób rekrutuje się jednocześnie do kilku uczelni.
Ogromna popularność psychologii nie dziwi, jest to bowiem kierunek zapewniający wszechstronne wykształcenie oraz bogate perspektywy zawodowe. Oczywiście największa część absolwentów podejmuje pracę w wyuczonym zawodzie, czy to jako psychoterapeuci, czy też jako psychologowie w różnych instytucjach państwowych i samorządowych, natomiast pamiętajmy też o biznesowej stronie psychologii. Znaczna część absolwentów podejmuje bowiem karierę w działach zasobów ludzkich – jako rekruterzy, HR-owcy, kadrowi i nie tylko. Potencjalnych ścieżek kariery jest multum, spośród tych mniej oczywistych warto wymienić chociażby psychologów sportowych czy... specjalistów od reklamy, bo i taką pracę można znaleźć po psychologii!
Informatyka
Pod nazwą “informatyka” kryje się tak naprawdę kilka powiązanych ze sobą kierunków studiów, które łączy jedno – nauka programowania, niezależnie od wybranego języka programowania, czy raczej języków, bo z reguły na studiach uczy się przynajmniej dwóch. Tak czy siak, jeszcze kilka lat temu informatyka była niekwestionowanym numerem jeden pod względem liczby studentów oraz chętnych kandydatów, natomiast od roku akademickiego 2022/2023 straciła ona zaszczytne pierwsze miejsce na rzecz psychologii.
W roku akademickim 2024/2025 na informatykę zgłosiło się 35,7 tys. kandydatów. To dużo, ale kierunek ten zaliczył znaczący spadek wobec lat 2022/2023, gdy rekrutowało się na niego aż 43,6 tys. osób. Być może jest to rezultat kryzysu na rynku IT, o którym mówi się od kilkunastu miesięcy. Sprawia on, że nawet doświadczeni programiści mają problem ze znalezieniem nowej pracy, nie mówiąc już o studentach lub świeżo upieczonych absolwentach szkół wyższych.
Mimo to informatyka wciąż pozostaje drugim najpopularniejszym kierunkiem studiów w Polsce, a wybierają ją nie tylko pasjonaci, ale też osoby, które chcą w przyszłości dobrze zarabiać. Rzeczywiście, pensje doświadczonych programistów są bardzo wysokie i sięgają kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych brutto, natomiast dotyczy to jedynie tych pracowników, którzy mają bogate doświadczenie praktyczne i bardzo rzadkie umiejętności. Informatyka jest zatem perspektywicznym kierunkiem, który daje dobre perspektywy na karierę zawodową, ale tylko w przypadku osób, które się nią interesują.
Kierunek lekarski
Dawna medycyna to teraz kierunek lekarski – określenie to rzeczywiście chyba nieco lepiej oddaje cel i sens tych studiów, które przygotowują absolwentów do zawodu lekarza. W roku akademickim 2024/2025 do rekrutacji na kierunek lekarski przystąpiło 28,7 tys. kandydatów, przy czym są to dane niepełne. Obejmują one jedynie uczelnie publiczne i niepubliczne, bez uczelni medycznych nadzorowanych bezpośrednio przez Ministerstwo Zdrowia.
Tych ostatnich nie ma zbyt wiele, więc liczba kandydatów zapewne wciąż jest nieco niższa, niż w przypadku informatyki, ale raczej nie jest to zbyt duża różnica. Jeśli chodzi o liczbę przyjętych kandydatów, to w roku akademickim 2022/2023 (a więc rok wcześniej) było to ok. 10,9 tys. osób, a więc zdecydowanie mniej, niż połowa uczestników rekrutacji. Tak czy siak, kierunek lekarski jest obecnie trzecim najpopularniejszym kierunkiem studiów w Polsce.
Jeśli chodzi o perspektywy po kierunku lekarskim, to zawód lekarza daje gwarancję dobrych, stabilnych zarobków. Już nawet zwykli lekarze rodzinni zarabiają świetnie, nie mówiąc już o lekarzach specjalistach, którzy są prawdopodobnie najlepiej zarabiającą grupą zawodową w Polsce. Dobry, ciężko pracujący specjalista jest w stanie zarobić na czysto nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście najpierw trzeba zdać studia, specjalizacją i przez wiele lat pracować w zawodzie, a kierunek lekarski jest jednym z najtrudniejszych kierunków studiów, ale mimo to jego popularność nie słabnie.
Zarządzanie
Pierwszy na tej liście przedstawiciel najpopularniejszej kategorii Biznes, administracja i prawo jest dopiero na czwartym miejscu. Mowa oczywiście o zarządzaniu, które od lat jest najpopularniejsze spośród kierunków biznesowych, przynajmniej jeśli chodzi o popularność. W roku akademickim 2024/2025 rekrutowało się na nie 26,6 tys. kandydatów. To dużo, ale pamiętajmy, że duża część uczelni prowadzi studia z zarządzania, więc liczba zgłoszeń rozbija się na więcej szkół wyższych, niż w przypadku psychologii czy informatyki.
Zarządzanie to kierunek bardzo ogólny, który nie zapewnia konkretnej, jednolitej ścieżki kariery. Jego absolwenci najczęściej podejmują pracę w dużym biznesie na różnorodnych stanowiskach, często też łączą studia z innymi kierunkami, np. z psychologią, ekonomią, finansami i rachunkowością. Choć ukończenie zarządzania nie daje gwarancji dobrze płatnej pracy, to jest to obecnie czwarty najpopularniejszy kierunek studiów w Polsce.
Prawo
Piąte i ostatnie miejsce niniejszego zestawienia zamyka prawo. Jego obecność na liście najpopularniejszych kierunków w Polsce raczej nikogo nie dziwi, ewentualnym zaskoczeniem może być jedynie niskie, jak się może zdawać, bo dopiero piąte miejsce. Rzeczywiście, kiedyś prawo cieszyło się największym zainteresowaniem, natomiast obecnie, bo w roku akademickim 2024/2025, rekrutowało na nie 23,6 tys. osób. Dla porządku dodajmy, że łączna liczba studentów prawa na wszystkich pięciu latach (są to bowiem studia jednolite magisterskie) wynosi obecnie ok. 39,8 tys. osób.
Ukończenie prawa zapewnia oczywiście bardzo szerokie perspektywy zawodowe. To przede wszystkim przepustka do pracy w dobrze płatnych zawodach wymagających posiadania odpowiednich uprawnień. Mowa o adwokatach, sędziach, radcach prawnych, prokuratorach, komornikach czy syndykach sądowych. Ale pamiętajmy, że nie każdy dostanie się na odpowiednią aplikację i zda ją z powodzeniem, a pierwsze lata rozwijania kariery prawnej bywają trudne i wymagające. Mimo to zainteresowanie wśród studentów wciąż jest duże, chociażby ze względu na potencjalnie bardzo wysokie zarobki po ukończeniu studiów.