Praca jako mikrobiolog – studia, wymagania, zarobki
Czym zajmuje się mikrobiolog?
Mikrobiolog posiada teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat świata mikroorganizmów, który obejmuje nie tylko bakterie i wirusy, ale też niektóre grzyby czy protisty. Zawód ten ma ściśle naukowy charakter, a większość mikrobiologów może się pochwalić znacznie szerszym wykształceniem z zakresu nauk biologicznych, podczas gdy mikrobiologia pozostaje ich specjalizacją. Pozwala to na podjęcie innej pracy, np. w szkole jako nauczyciel biologii.
Zakres obowiązków mikrobiologa różni się w zależności od wybranej ścieżki kariery. Część studentów po uzyskaniu dyplomu decyduje się na pozostanie na uczelni, gdzie pracują albo jako nauczyciel akademicki, albo jako badacz laboratoryjny. Jednak większość mikrobiologów wybiera prywatne firmy, gdzie pracują w laboratorium, czy to przy prowadzeniu badań nad konkretnymi produktami lub rozwiązaniami technologicznymi, czy też przy kontroli jakości próbek w poszukiwaniu zanieczyszczeń biologicznych. Ta ostatnia forma zatrudnienia jest najczęściej spotykana, bo wygórowane normy bezpieczeństwa wymuszają na firmach z branży farmaceutycznej i kosmetycznej regularne sprawdzanie produktów i dbanie o czystość biologiczną w zakładzie produkcyjnym, co wymaga specjalistycznej wiedzy oraz czasu na przeprowadzanie odpowiednich badań.
Jak zostać mikrobiologiem? Studia z mikrobiologii
By móc podjąć pracę w zawodzie mikrobiologa należy ukończyć studia na kierunku mikrobiologia. Niektóre uczelnie oferują także specjalizację mikrobiologiczną na zwykłej biologii. Studia są podzielone na dwa etapy, przy czym większość firm w procesie rekrutacji preferuje kandydatów z tytułem licencjata.
Studia z zakresu mikrobiologii polegają na nauce zarówno ogólnych zagadnień związanych z biologią, jak i konkretnych dziedzin mikrobiologii. Te ostatnie pozwalają na wybranie wąskiej specjalizacji – to przede wszystkim na nią zwracają uwagę firmy poszukujące nowych pracowników. Najbardziej perspektywiczne specjalizacje to mikrobiologa przemysłowa (bada zastosowanie mikroorganizmów w przemyśle), mikrobiologia sanitarna (bada rozprzestrzenianie się mikroorganizmów, ale też zajmuje się oznaczaniem czystości biologicznej np. w próbkach kosmetyków czy leków) oraz mikrobiologia gleby (bada drobnoustroje żyjące w ziemi, co przydaje się w rolnictwie oraz przemyśle agrotechnicznym). Wybór preferowanej dziedziny odbywa się już po rozpoczęciu studiów.
Ile zarabiają mikrobiolodzy w Polsce? Średnie wynagrodzenie mikrobiologa
Choć zawód ten wymaga posiadania wykształcenia kierunkowego, dużej wiedzy oraz praktycznych umiejętności pracy w laboratorium, to mikrobiolodzy nie mogą niestety liczyć na zbyt wysokie zarobki. Dominującą formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Jak wynika z badań przekrojowych średnie zarobki mikrobiologów w Polsce wynoszą ok. 4550 zł brutto miesięcznie, przy czym najczęściej wskazywane widełki wynagrodzenia to 3400-6150 zł brutto.
Na tak dużą dysproporcję w zarobkach mikrobiologów wpływa kwestia wspomnianych już specjalizacji. Jak pokazują badania rynku, na największe zarobki mogą liczyć pracownicy firm farmaceutycznych oraz kosmetycznych zajmujący się badaniem próbek produktów, a także mikrobiolodzy zajmujący się prowadzeniem badań naukowych dla prywatnych podmiotów. Nieco gorzej zarabiają osoby zatrudnione przez uczelnie, zaś najniższe wynagrodzenia otrzymują mikrobiolodzy pracujący w instytucjach państwowych takich jak Państwowa Inspekcja Sanitarna. Na wysokość zarobków duży wpływ ma też posiadane doświadczenie oraz stopień wykształcenia (licencjat, magister, doktor i wyżej).
Praca jako mikrobiolog a rozwój kariery
Ambitni mikrobiolodzy, którym zależy na rozwoju kariery mogą zostać na uczelni, prowadzić badania i publikować, starając się uzyskać stopień doktora, a następnie doktora habilitowanego. Nie jest to wcale prosta ścieżka - mikrobiologia to wąska dziedzina, a uczelnie zatrudniają tylko najlepszych badaczy oraz wykładowców z żyłką do dydaktyki. Mimo to obronienie stopni naukowych wiąże się z atrakcyjną podwyżką, a w przyszłości może stanowić duży atut przy poszukiwaniu pracy w sektorze prywatnym.
Alternatywą dla kariery akademickiej jest kariera w prywatnej firmie. W zależności od jej wielkości oraz charakteru pracy mikrobiolog może liczyć na awans np. na szefa działu lub specjalistę kierującego zespołem badawczym lub zmianą. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorstw z rozbudowanymi działami kontroli jakości oraz badań i rozwoju. Takie firmy ciągle poszukują utalentowanych osób i mogą zaoferować ambitnym pracownikom atrakcyjne warunki finansowe, nieporównywalne z pracą na uczelni.