Praca jako listonosz – zarobki i wymagania
Czym zajmuje się listonosz?
Listonosz to pracownik Poczty Polskiej, który zajmuje się dostarczaniem listów do adresatów. W przeciwieństwie do kuriera nie dostarcza on dużych i ciężkich paczek, a jedynie lekkie, niewielkie przesyłki. Jeżeli na odbiorcę czeka większa paczka, listonosz zostawia awizo w skrzynce pocztowej. Do jego zadań należy też dostarczanie przesyłek poleconych do adresata (należy potwierdzić jej odbiór lub zostawić awizo, jeśli nikogo nie ma w domu) oraz wypłaty emerytur i świadczeń społecznych osobom, które są uprawnione do otrzymywania ich w gotówce. Zgodnie z tradycją w zamian za bezpieczne dostarczenie pieniędzy listonosz otrzymuje tzw. obrywek, czyli niewielką część wypłacanej kwoty. Zazwyczaj jest to nie więcej niż kilka złotych, ale jeszcze kiedyś obrywki stanowiły dużą część faktycznego wynagrodzenia. Obecnie listonosz rzadko kiedy dostarcza gotówkę, a zdecydowana większość emerytów otrzymuje środki w formie przelewu na konto bankowe.
Jak wygląda dzień listonosza?
Przed wyruszeniem w trasę listonosz udaje się do placówki pocztowej, gdzie dostaje dzienny przydział, czyli listy, przesyłki oraz gotówkę. Musi on ją dokładnie przeliczyć, a następnie pokwitować jej odbiór. Dopiero wtedy można faktycznie wyjechać w rejon. W trakcie rozwożenia listów, jeżeli zaistnieje taka potrzeba, listonosz wystawia awizo i wrzuca je do skrzynki pocztowej. Gdy wszystkie listy zostaną już rozwiezione, należy wrócić do placówki pocztowej i wypełnić szereg dokumentów, potwierdzających wykonanie zadań, dostarczenie przesyłek oraz wypłacenie gotówki. Zadania administracyjne zazwyczaj zajmują od jednej do dwóch godzin. Nie jest żadną tajemnicą, że niektóre miesiące wymagają od listonoszy wytężonej pracy. Dotyczy to szczególnie kwietnia oraz grudnia – wiele osób wysyła wtedy kartki pocztowe z okazji świąt, co wiąże się z ciężką harówką.
Jak zostać listonoszem?
Zostać listonoszem wcale nie jest tak trudno, jak mogłoby się wydawać. Poczta Polska nie stawia w procesie rekrutacji zbyt dużych wymagań. Kandydat na pracownika powinien legitymować się co najmniej średnim wykształceniem, prawem jazdy kategorii B oraz sprawnością fizyczną. Ta ostatnia jest kluczowa, bo praca listonosza opiera się na ciągłym chodzeniu i targaniu ze sobą ciężkiej torby. Nie każdy da radę pracować fizycznie dzień w dzień, szczególnie w dłuższym okresie. Wielu starszych listonoszy rezygnuje z pracy lub decyduje się na zmianę stanowiska w obrębie Poczty Polskiej. Warto przy tym zaznaczyć, że w trakcie rekrutacji pracodawca ocenia kandydatów pod kątem cech takich jak odpowiedzialność, umiejętność samodzielnego organizowania pracy oraz sumienność. W praktyce ze względu na duży niedobór listonoszy Poczta Polska akceptuje zdecydowaną większość kandydatów.
Ile zarabia listonosz?
Średnie zarobki listonosza to ok. 3000 zł brutto. Dominującą formą zatrudnienia jest umowa o pracę, w ramach której przysługują dodatkowe benefity. Poza „gołą” pensją w wysokości płacy minimalnej listonosz może liczyć na premię za wyniki, za dobre sprawowanie oraz za staż pracy, a także na wspomniane obrywki. Zyski z tych ostatnich są niewielkie, choć wciąż mogą wynieść kilkadziesiąt złotych miesięcznie, szczególnie w przypadku pracy na wsi, gdzie wiele osób wciąż pobiera świadczenia w gotówce. Co istotne, choć listonosz formalnie pracuje przez osiem godzin dziennie, to w praktyce należy brać bezpłatne nadgodziny, a faktyczny czas pracy zależy od wielkości rejonu. Doświadczeni doręczyciele szacują, że jest to od 9 do 10 godzin, ale w praktyce wszystko zależy od liczby przesyłek do dostarczenia. Warto też zauważyć, że Poczta Polska ceduje na listonoszy odpowiedzialność za listy i pieniądze. W razie pomyłki lub działania niezgodnie z regulaminem pracodawca nakłada dotkliwe kary w wysokości co najmniej połowy miesięcznego wynagrodzenia.