Legitymacje studenckie: ważność, hologramy i zniżki. Co warto wiedzieć?
Co to jest legitymacja studencka i jaki jest jej wygląd?
Legitymacja studencka to dokument poświadczający status studenta. Choć zawiera ona dane umożliwiające identyfikację posiadacza, to legitymacja studencka nie jest dokumentem tożsamości, a więc nie można jej używać np. podczas interwencji policyjnych czy do potwierdzenia wieku w sklepie.
Od 2018 r. w Polsce obowiązuje jednolity wzór tzw. elektronicznej legitymacji studenckiej. To dwustronna, plastikowa karta w kolorze zielono-niebieskim, z wydrukowanym zdjęciem posiadacza. Do karty dołączony jest chip, na którym zapisane się dane studenta, a także informacja o ważności dokumentu.
Na pierwszej stronie legitymacji studenckiej można znaleźć nazwę uczelni, datę wydania, a także imię i nazwisko, pesel, adres zamieszkania oraz numer albumu (indeksu) studenta. Natomiast na drugiej stronie dokumentu znajduje się informacja o zniżkach oraz miejsce na hologramy, na których zawarto informacje o ważności legitymacji studenckiej.
Numer legitymacji studenckiej: jak sprawdzić i gdzie się może przydać?
Każda legitymacja studencka ma unikalny numer, który służy do weryfikacji autentyczności dokumentu. Wiele uczelni wykorzystuje go jako login do systemów elektronicznych czy kont bibliotecznych, dlatego warto wiedzieć, gdzie go szukać.
Numer legitymacji studenckiej znajduje się na drugiej stronie dokumentu. Jest on wydrukowany na białym polu, w prawym, dolnym rogu legitymacji. Składa się z 11 cyfr. Trzy pierwsze to kod uczelni, która wydała dokument, zaś pozostałe osiem stanowi unikalną liczbę. Na tym samym białym polu znajduje się też numer legitymacji studenckiej w formie kodu kreskowego, co umożliwia jego sczytywanie przez niektóre systemy informatyczne, np. bramki na wejściu do biblioteki.
Do czego przydaje się legitymacja studencka?
Choć legitymacja studencka kojarzy się ze zniżkami dla studentów, to tak naprawdę dokument przydaje się w wielu innych sytuacjach. Wiele uczelni wykorzystuje go jako kartę biblioteczną, a numer legitymacji studenckiej często pełni funkcję loginu do sieci uniwersyteckiej.
To jednak nie koniec, bo dzięki chipowi dokument może stać się kartą miejską. Wiele polskich miast, w tym Warszawa, Kraków, Łódź i Wrocław, umożliwia kodowanie biletu do komunikacji miejskiej bezpośrednio na legitymacji studenckiej. Co więcej, niektóre uczelnie pozwalają też wykorzystywanie jej jako karty płatniczej, choć aktualnie jest to dostępne tylko jeśli ma się konto studenckie w banku Santander. Elektroniczna legitymacja studencka może mieć wiele zastosowań, które pozwolą na zmniejszenie liczby plastikowych kart noszonych na co dzień w portfelu.
Legitymacje studenckie: ważność
Legitymacje studenckie są dokumentem terminowym, a więc mają określoną ważność. Po upłynięciu wyznaczonej daty nie można się już nimi posługiwać, choć na szczęście ważność legitymacji studenckiej można wydłużyć bez wymieniania dokumentu na nowy. Wyjaśniamy, jak to zrobić i czym są hologramy na drugiej stronie legitymacji studenckiej.
Do kiedy jest ważna legitymacja studencka?
Legitymacja studencka jest ważna do daty zapisanej na aktualnym hologramie, który można znaleźć na odwrocie dokumentu. Z reguły jest to równo miesiąc po dacie zakończenia pierwszego lub drugiego semestru roku akademickiego, a więc 31 marca lub 31 października. Dodatkowy czas daje studentom możliwość podbicia legitymacji w dziekanacie bez konieczności pojawiania się tam w wakacje lub podczas przerwy międzysemestralnej.
Warto przy tym pamiętać, że w przypadku skreślenia z listy studentów lub zawieszenia w prawach studenta traci się prawo do korzystania z legitymacji studenckiej. W takiej sytuacji dziekanat blokuje dokument. Niektóre uczelnie żądają zwrotu legitymacji studenckiej, inne zaś tego nie robią.
Jak przedłużyć ważność legitymacji studenckiej?
Ważność legitymacji studenckiej każdorazowo przedłuża dziekanat uczelni, na której studiuje student. Należy osobiście udać się na wydział i poprosić o podbicie legitymacji. Jeśli wszystko jest w porządku, a student faktycznie kontynuuje naukę, pracownik dziekanatu przedłuży ważność legitymacji studenckiej w systemie elektronicznym i naklei na nią nowy hologram.
Hologram na legitymacji studenckiej: co warto o nim wiedzieć?
Hologram to specjalna naklejka na legitymacji studenckiej. Potwierdza one jej ważność, co znacząco ułatwia posługiwanie się dokumentem. Znajduje się na nim data, do której legitymacja studencka jest ważna, a także specjalny kod identyfikacyjny, pozwalający sprawdzić autentyczność hologramu.
W internecie można kupić tzw. kolekcjonerskie hologramy na legitymację studencką. Niektórzy naklejają je na nieważny dokument, by korzystać ze zniżek, mimo że nie mają do nich prawa. To bardzo zły pomysł – informacje o nieważności dokumentu znajdują się w systemie elektronicznym i na chipie, co może wyjść na światło dziennie w trakcie kontroli. Zresztą naklejenie kolekcjonerskiego hologramu to fałszowanie dokumentu, a za posługiwanie się sfałszowanym dokumentem może grozić kara do nawet ośmiu lat więzienia. Czy warto narażać się na tak duże ryzyko dla zniżek studenckich?
Zniżki studenckie: jakie są?
Chyba każdy student słyszał o zniżkach studenckich. Obowiązują w wielu miejscach – muzeach, teatrach, kinach, transporcie publicznym, ale też w barach czy restauracjach. Jakie są zniżki studenckie? Jak z nich skorzystać i gdzie ich szukać?
Ustawowe zniżki studenckie
Polskie prawo przewiduje ustawowe zniżki dla studentów, którzy korzystają z transportu publicznego. Przysługują im bilety tańsze o 51% od normalnej ceny. Dotyczy to zarówno komunikacji miejskiej, jak i Polskich Kolei Państwowych. Co istotne, ustawowe zniżki studenckie obowiązują jedynie studentów mających nie więcej niż 26 lat. W dniu ich 26 urodzin tracą oni prawo do korzystania z biletów w preferencyjnej cenie.
Inne zniżki studenckie
Wiele firm i instytucji oferuje zniżki studenckie. To ich dobrowolna decyzja, mająca zachęcić studentów do skorzystania z ich usług.
Zniżki studenckie wprowadziła większość instytucji kultury, w tym teatry, kina, muzea i galerie sztuki. Ponadto zniżki studenckie można znaleźć w wielu restauracjach i barach, szczególnie tych prowadzonych z myślą o żakach, a także u niektórych przewoźników prywatnych.
Warto pamiętać, że zakres oraz wysokość zniżki studenckiej niewynikającej z ustawy zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli firmy lub instytucji. Od strony prawnej są one traktowane tak jak wszystkie inne promocje, a więc obowiązuje osobny regulamin korzystania ze zniżek studenckich. Warto się z nim zapoznać, by uniknąć niemiłej niespodzianki.
Jak skorzystać ze zniżki studenckiej?
By skorzystać z ustawowej zniżki studenckiej w transporcie publicznym, trzeba mieć ze sobą ważną legitymację studencką oraz dokument potwierdzający datę urodzenia, np. dowód osobisty lub paszport. W przypadku pozostałych zniżek studenckich z reguły wystarczy ważna legitymacja. Należy okazać jej przód oraz tył, gdzie znajduje się hologram.
Gdzie szukać zniżek studenckich?
Większość firm i instytucji informuje o zniżkach studenckich na etapie zamawiania produktu lub usługi. Jeśli nie ma takiej informacji, zawsze można zapytać się pracownika obsługi, czy studenci mogą liczyć na jakieś zniżki.
Poszczególnie uczelnie lub samorządy studenckie często prowadzą bazy firm i instytucji, które oferują zniżki studenckie. Są też specjalne serwisy internetowe zbierające tego rodzaju oferty, np. Student Beans. To najłatwiejszy sposób na znalezienie miejsc przyjaznych studentom.
Co to jest mLegitymacja studencka?
mLegitymacja studencka to elektroniczny odpowiednik legitymacji studenckiej, który można pobrać i przechowywać w telefonie. Niezbędna do tego jest aplikacja mObywatel, umożliwiająca korzystanie z m.in. cyfrowego dowodu tożsamości oraz prawa jazdy w telefonie.
Co istotne, mLegitymacja studencka jest pełnoprawnym odpowiednikiem elektronicznej legitymacji studenckiej, a więc oba dokumenty można wykorzystywać zamiennie. W razie wątpliwości autentyczność mLegitymacji można sprawdzić za pomocą rządowej aplikacji mWeryfikator.
Jak wyrobić i aktywować mLegitymację studencką?
Proces wyrobienia mLegitymacji studenckiej różni się w zależności od uczelni. Zresztą nie wszystkie szkoły wyższe nie wszystkie zapewniają taką opcję. Jeśli jednak jest taka możliwość, wystarczy zgłosić się do dziekanatu i poprosić o wyrobienie mLegitymacji studenckiej lub skorzystać z usługi w systemie internetowym uczelni.
Gdy dziekanat przetworzy zgłoszenie, student otrzyma kod umożliwiający aktywowanie mLegitymacji studenckiej w aplikacji mObywatel. Można to zrobić wpisując cyfry lub skanując kod QR. To tyle – mLegitymacja studencka została aktywowana i można już się nią posługiwać. Proces ten trzeba powtarzać co semestr.
Legitymacje studenckie i zniżki dla studentów: podsumowanie
Legitymacja studencka to przydatny dokument, który powinien znaleźć się w portfelu każdego studenta. Dzięki niej można skorzystać z licznych zniżek studenckich i oszczędzić niemałe pieniądze. Warto zawsze mieć ją ze sobą, czy to w formie plastikowej karty, czy też mLegitymacji studenckiej – w końcu nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda. Nie wolno też zapomnieć o przedłużeniu ważności legitymacji studenckiej. Hologram z tyłu musi być ważny – bez niego nie skorzystamy ze zniżek studenckich!