Praca jako ilustrator - obowiązki i zarobki

Aktualizacja: 11 października 2021
4 min
Ścieżki kariery w zawodach artystycznych są różne, a odniesienie sukcesu zależy nie tylko od talentu i ciężkiej pracy, ale też od rozpoznawalności marki osobistej czy posiadanego portfolio. Zawód ilustratora nie jest pod tym względem wyjątkiem – na rynku znaleźć można zarówno rozchwytywanych artystów, jak i zwykłych rysowników, często pracujących za niewielkie pieniądze. Czym zajmuje się ilustrator? Jaka forma zatrudnienia jest najpopularniejsza w tym zawodzie? Ile zarabiają ilustratorzy i od czego zależy wysokość ich pensji?Praca jako ilustrator - obowiązki i zarobki

Czym zajmuje się ilustrator?

Zapewne nie będzie dla was zaskoczeniem, że ilustratorzy zajmują się... ilustrowaniem. Zawód ten kojarzy się z przygotowywaniem rysunków do książek czy czasopism, ale tak naprawdę wraz z rozwojem współczesnych mediów rysownicy są też często poszukiwani przez producentów filmów i seriali czy studia gier komputerowych.

Ilustrator a grafik - różnice

W przeciwieństwie do grafika, który z reguły projektuje treści użytkowe (np. logo dla firmy czy grafiki reklamowe), ilustrator zajmuje się tworzeniem rysunków o charakterze artystycznym będących uzupełnieniem tekstu. Najczęściej są to ilustracje do książek dla dzieci i picturebooków, ale zdarzają się też rysunki do komiksów, czasopism, portali internetowych. Ponadto ilustratorzy są często zatrudniani do tworzenia storyboardów i concept artów, które są kluczowym elementem przy przenoszeniu scenariusza filmu lub gry komputerowej.

Czy praca ilustratora zapewnia wolność artystyczną?

Tak jak już wspomnieliśmy, ilustratorzy wykonują treści artystyczne na zamówienie, często na podstawie już istniejącego tekstu. W zależności od wymagań zlecającego zadaniem rysownika jest stworzenie ilustracji albo na podstawie bardzo konkretnych wytycznych, albo na podstawie własnej interpretacji utworu. W przypadku niektórych form artystycznych, np. picturebooków, rysunki stanowią najważniejszy element dzieła i są często tworzone jeszcze przed samym tekstem – w tym przypadku ilustrator faktycznie może pochwalić się szerokim zakresem wolności artystycznej. Jednak w większości przypadków treść ilustracji zależy w całości od wytycznych pracodawcy, a te bywają naprawdę różne.

Kto może pracować jako ilustrator? Wymagania

By podjąć pracę jako ilustrator nie jest wymagane żadne wykształcenie kierunkowe ani doświadczenie. Tak naprawdę najważniejszy jest talent artystyczny oraz odpowiedni sprzęt – tablet graficzny. Część ilustratorów wciąż rysuje tradycyjnymi metodami (węglem, ołówkiem, akwarelami itd.), ale pracodawcy preferują grafiki przygotowane na komputerze. W ten sposób oszczędzają czas na procesie składania książki do druku.

Rola portfolio przy szukaniu pracy jako ilustrator

Choć doświadczenie nie jest koniecznym wymaganiem, a na rynku można znaleźć oferty skierowane do początkujących ilustratorów, to mimo wszystko większość pracodawców wymaga udowodnienia posiadanych umiejętności, najlepiej poprzez zapoznanie się z poprzednimi dziełami twórcy. Podobnie jak w przypadku większości zawodów artystycznych, decydującym kryterium podczas rekrutacji nie jest wykształcenie czy CV, a portfolio. Powinno się w nim znaleźć kilka lub kilkanaście najlepszych spośród dotychczasowo wykonanych projektów, podkreślających unikatowy styl (lub kilka stylów) oraz umiejętności artysty. Dobre portfolio to główny element w procesie budowania marki osobistej i stanowi klucz przy szukaniu pracy jako ilustrator.

Czy dobry ilustrator musi mieć wykształcenie kierunkowe?

Nie, dobry ilustrator nie musi mieć wykształcenia kierunkowego, a pracodawcy podczas rekrutacji oceniają przede wszystkim portfolio. Mimo to wielu początkujących rysowników decyduje się na pójście na kurs ilustracji lub rozpoczęcie studiów graficznych. Posiadanie certyfikatu pomyślnego ukończenia kursu na ilustratora lub tytułu zawodowego potwierdzającego wykształcenie zawodowe zawsze stanowi jakąś zaletę, ale znacznie ważniejsze jest doświadczenie oraz umiejętności zdobyte podczas nauki. Co istotne, studia stanowią doskonałą okazję do wypełnienia portfolio wartościowymi grafikami, co na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Ile zarabiają ilustratorzy?

Zarobki ilustratorów są niezwykle zróżnicowane i trudno tutaj nawet mówić o konkretnych widełkach bez podziału na dwie kategorie. Większość ilustratorów jest zatrudniona na umowie o pracę w wydawnictwach książkowych, zaś ich mniejsza część pracuje na zasadzie freelancingu, realizując pojedyncze zlecenia od klientów. Oczywiście ta druga forma zatrudnienia nie wyklucza stałej współpracy z kilkoma pracodawcami, ale przekłada się na znacznie mniejszą stabilność dochodu, którego wysokość zależy od liczby pomyślnie skończonych zleceń.

Średnie zarobki ilustratorów w Polsce

Średnie miesięczne zarobki ilustratora zatrudnionego na umowie o pracę wynoszą ok. 3300 zł brutto, zaś rysownik freelancer zarabia średnio ok. 3800 zł brutto miesięcznie. Warto przy tym zauważyć, że wielu ilustratorów pracujących na etacie dorabia sobie na pojedynczych zleceniach poza miejscem pracy, co pozwala zwiększyć dochód w zależności od potrzeb finansowych. Ponadto rysownicy mogą czasami liczyć na dodatkowe pieniądze otrzymane np. w ramach nagród czy premii. Niektórzy ilustratorzy książek obrazkowych czy picturebooków poza stałym wynagrodzeniem zarabiają też niewielki procent ze sprzedaży każdego egzemplarza. Jednak wydawnictwa rzadko decydują się na taką formę współpracy, preferując zatrudnienie na umowie o pracę lub konkretną stawkę za realizację całości projektu.