Kim jest ekstrawertyk?
Ekstrawersja - trochę teorii
Ekstrawersja nie jest nowym pojęciem. Pierwszy raz pisał o niej ponad 100 lat temu szwajcarski psychiatra Carl Gustav Jung. Dla zrozumienia ekstrawersji kluczowe były również prace Hansa Eysencka, który postawił tezę o tym, że ludzie różnią się poziomem aktywacji i hamowania oraz wynikającym z tego zapotrzebowaniem na stymulację. Zgodnie z tą koncepcją ekstrawertycy są ludźmi o chronicznie obniżonej aktywacji, przez co poszukują bodźców zewnętrznych, które pozwalają im osiągać optymalne pobudzenie. Ekstrawersja to również cecha należąca do tzw. Wielkiej Piątki Costy i McCrae’a.
Ekstrawertycy uważani są za ludzi aktywnych, żywiołowych, rozmownych i towarzyskich. Czerpią przyjemność z nawiązywania licznych relacji interpersonalnych. Najlepiej czują się wśród ludzi, natomiast samotność jest dla nich trudna i nużąca. W przeciwieństwie do introwertyków, którzy skupiają się na życiu wewnętrznym, dla ekstrawertyków najciekawsze jest to, co dzieje się wokół nich. Niektóre badania sugerują, że wśród ludzi jest statystycznie więcej ekstrawertyków niż introwertyków. W tym zakresie istnieją jednak dość duże różnice kulturowe.
Jakie cechy posiada ekstrawertyk?
W psychologii ekstrawertykom przypisuje się takie cechy jak:
- poszukiwanie stymulacji z zewnątrz
- łatwość w nawiązywaniu nowych znajomości
- preferowanie pracy w grupie
- żywiołowość
- aktywność
- potrzeba bycia w centrum uwagi
- posiadanie dużej sieci kontaktów społecznych
- łatwe adaptowanie się w nowych grupach
- rozmowność
- preferowanie działania w porównaniu z planowaniem
- podejmowanie szybkich, spontanicznych decyzji
- skłonność do łatwego dekoncentrowania się
Jakie problemy w życiu codziennym może posiadać ekstrawertyk?
- Problem z akceptowaniem samotności- każdy człowiek jest czasem sam. Ponieważ ekstrawertycy najlepiej czują się w gronie innych osób, czas spędzany w pojedynkę może być dla nich wyjątkowo trudny i wywoływać negatywne emocje.
- Posądzanie o chęć bycia w centrum uwagi- ekstrawertycy ze swoją żywiołowością, rozmownością i ekspresywnością, mogą uchodzić w oczach innych ludzi za osoby chcące zwrócić na siebie uwagę. Jest to oczywiście krzywdząca opinia, wynikająca zapewne z niezrozumienia natury i potrzeb ludzi o wysokim poziomie ekstrawersji.
- FOMO (fear of missing out)- ponieważ ekstrawertycy skupiają się przede wszystkim na bodźcach zewnętrznych, dla wielu z nich istotne jest, aby pozostawać na bieżąco w sprawach towarzyskich. Obowiązki życiowe (np. praca, nauka, rodzina) nie zawsze na to pozwalają, co może być źródłem strachu przed utratą tak ważnych dla tej grupy ludzi relacji społecznych.
Jak sprawdzić, czy jestem ekstrawertykiem?
Jeśli zastanawiacie się nad wyborem zawodu i chcecie nabrać pewności co do waszych cech osobowości, zachęcamy do refleksji nad tym, na ile podane powyżej cechy dotyczą was. Warto skonfrontować takie przypuszczenia z osobami z waszego otoczenia. Zachęcamy też do zapoznania się z cechami wymienionymi w artykule o introwersji. Diagnozę cech osobowości możecie także oddać w ręce zawodowców - psychologów lub coachów, którzy wykorzystują profesjonalne narzędzia, takie jak kwestionariusze NEO-FFI, EPQ-R czy MBTI. W internecie znajdziecie także szereg narzędzi do samodzielnej diagnozy.
W jakich zawodach najlepiej odnajdzie się ekstrawertyk?
Każdy z nas rozwija skrzydła wtedy, kiedy ma zapewnione do tego optymalne warunki. Nie ma nic dziwnego w tym, że nawet najbardziej inteligentni i najlepiej wykształceni ludzie nie odnoszą sukcesu mimo swoich kwalifikacji, jeśli wykonują zawód, który nie pasuje do ich osobowości. Ekstrawertycy dobrze czują się w pracy z innymi ludźmi. Ponieważ czerpią energię z zewnątrz, nie lubią monotonii i rutyny. Oto przykłady zawodów, w których dobrze odnajdziecie się jako ekstrawertycy:
- sprzedawca
- przedstawiciel handlowy
- agent nieruchomości
- manager
- specjalista public relations
- nauczyciel
- przedszkolanka
- lekarz (przykładowe specjalizacje: chirurg, ginekolog, ortopeda, urolog, neurochirurg, kardiochirurg, pediatra, chirurg plastyczny)
- pielęgniarka
- ratownik medyczny
- mediator
- kosmetolog
- aktor
- przewodnik wycieczek
- dziennikarz
- rzecznik prasowy
- kucharz
- barman
- fryzjer
- barber
- steward
- hostessa
- taksówkarz
- polityk
- krupier
- sportowiec
- trener personalny