Na czym polega technika Pomodoro?
W technice Pomodoro czas przeznaczony na realizację danego zadania jest podzielony na rundy (zazwyczaj 25-minutowe) przedzielone przerwami (krótkimi 5-minutowymi i dłuższą trwającą 15 - 30 minut co 4 rundy). Przed przystąpieniem do pracy należy sporządzić listę zadań i w danej rundzie skupić się wyłącznie na jednym z nich. Czas może być odmierzany przez różne narzędzia - od najprostszego minutnika kuchennego przez minutnik w telefonie po specjalne aplikacje stworzone pod kątem użytkowników tej techniki. Z biegiem czasu powstało wiele wariantów Pomodoro. Różnią się one czasem trwania rund i przerw. Obok tradycyjnego modelu 25 minut pracy + 5 minut przerwy możemy więc spotkać na przykład 20+5, 30+5, 45+5, 50+10 czy 80+10. Wybór interwałów jest kwestią indywidualną, jednak twórca techniki przekonuje, że najefektywniejszy jest właśnie wariant 25+5.
Cele techniki Pomodoro
Najogólniej mówiąc, technika Pomodoro ma za zadanie ułatwić nam efektywną realizację zaplanowanych zadań. Pomaga skoncentrować się na pojedynczym, mierzalnym celu w danym czasie. Ułatwia także weryfikację postępów i skuteczności. Jest również doskonałym narzędziem odciągającym uwagę od różnego rodzaju dystraktorów i “zabijaczy” czasu. Co ważne, technika Pomodoro nie eliminuje z życia takich przyjemności jak zakupy internetowe czy czytanie najnowszego feedu w social mediach, lecz wyznacza wyraźne granice między czasem na pracę i czasem na odpoczynek. To ważny krok w walce z prokrastynacją - każda 25-minutowa runda pracy będzie wynagrodzona przerwą. Na wiele osób działa to bardzo motywująco.
Historia techniki Pomodoro
Wbrew temu, co mogłaby sugerować nazwa, twórcą omawianej techniki nie była osoba o nazwisku Pomodoro. Autorem techniki Pomodoro był Francesco Cirillo, który początkowo wykorzystywał do odmierzania czasu pracy minutniki kuchenne w kształcie pomidora (po włosku - pomodoro). Historia techniki Pomodoro sięga lat 80. minionego wieku. Sam Cirillo jest natomiast wybitnym managerem w branży IT.
Czy technika Pomodoro jest skuteczna?
Technika Pomodoro została powszechnie uznana za wysoce skuteczną. Badania naukowe potwierdziły wzrost produktywności i efektywności pracy między innymi wśród uczniów, studentów, badaczy i programistów. Przyczyn sukcesu techniki Pomodoro jest co najmniej kilka. Po pierwsze, jest ona niezwykle prosta - nie wymaga specjalnych przygotowań ani narzędzi (poza najprostszym minutnikiem lub darmową aplikacją). Po drugie, w istotny sposób eliminuje dystraktory, które “odciągają” nas od robienia tego, co naprawdę powinniśmy robić. Dzięki temu realizujemy zadania szybciej i oddzielamy pracę zawodową lub naukę od przyjemności. Po trzecie, technika Pomodoro umożliwia bardziej świadome zarządzanie czasem, co jest psychologicznie korzystne - daje poczucie kontroli i sprawczości. Wiele osób podkreśla także kolejny czynnik. Mianowicie dla osób stosujących tę technikę praca przestaje być nudną koniecznością, a staje się ekscytującą grą.
Jak stosować technikę Pomodoro?
Przygotowaliśmy krótką instrukcję dla osób rozpoczynających przygodę z techniką Pomodoro (w oparciu o oryginalną technikę F.Cirillo):
- Przygotuj listę zadań, którymi planujesz się zająć. Zadbaj o to, aby były one konkretne i mierzalne.
- Ustaw minutnik na 25 minut (lub inny interwał w zależności od preferencji).
- Gdy minutnik zadzwoni, ustaw go na 5 minut. To czas na przerwę.
- Po 4 rundach pracy zrób sobie dłuższą przerwę. Może ona trwać od 15 do 30 minut, w zależności od potrzeb.
- Na koniec pracy nad danym zadaniem oceń, czy lub w jakim stopniu zrealizowałeś zamierzony cel. Zastanów się, czy możesz coś poprawić.
- Przygotuj się do realizacji kolejnego zadania z listy. Jeśli to konieczne, zrewiduj listę.
Aplikacje do techniki Pomodoro
Na rynku istnieje wiele aplikacji, które czynią technikę Pomodoro jeszcze prostszą i bardziej motywującą. Wystarczy ustawić interwały, w jakich chcemy pracować, oraz czas trwania przerw i częstotliwość długich przerw, a aplikacja sama przypomni nam o pracy lub przerwie. Dodatkowo większość aplikacji sumuje czas korzystania z nich, co pozwala na śledzenie postępów w pracy nad danymi projektami. Niektóre umożliwiają podgląd w aktywność znajomych, co jest dodatkową motywacją. Na przykład w aplikacji Forest im dłużej grupa pracuje, tym więcej wirtualnych drzew jest sadzonych we wspólnym lesie (group planting), a przerwanie pracy powoduje utratę postępów.
Wybrane aplikacje do techniki Pomodoro to:
- Pomofocus
- Pomodor
- Marinara Timer
- Forest
- Be Focused
- Pomodoro Timer
- Goodtime
- Focus Mode
- Minimalist
- Pomotodo
- Focus Booster
- Focus Keeper
- Clockwork-Tomato
W technice Pomodoro przydatny może być także Youtube, na którym znajdziemy wiele minutników z różnymi interwałami. Niektóre z nich są oprawione muzyką pomagającą w koncentracji.