Czym jest poduszka finansowa i jak ją zbudować?
Czym jest poduszka finansowa?
Poduszka finansowa to oszczędności, które służą jako zabezpieczenie na wypadek utraty źródła dochodów(pracy, firmy)lub nagłego, niespodziewanego i dużego wydatku(np. awarii auta, zabiegu medycznego). Dzięki niej nie musimy pożyczyć pieniędzy, czyli zadłużyć się, a także nie musimy wyprzedawać posiadanego majątku.
O optymalnej wielkości poduszki finansowej napisaliśmy więcej poniżej – jest ona kwestią indywidualną. Jednak co do zasady warto mieć oszczędności, które wystarczą na przeżycie przez trzy miesiące we względnie komfortowych warunkach (bez konieczności oszczędzania na wszystkim).
Dlaczego każdy powinien mieć poduszkę finansową?
Poduszka finansowa umożliwia zachowanie stabilności finansowej, jeśli pojawiają się nagłe problemy życiowe. Niezależnie od tego, czy mówimy o nagłej utracie pracy, czy konieczności pokrycia wysokich kosztów zabiegu medycznego, dzięki poduszce finansowej możemy od razu zapłacić za wydatek i nie martwić się, że musimy na cito zorganizować pieniądze.
Nie jest to zresztą jedyna zaleta poduszki finansowej. Jest ona po prostu znacznie tańsza, niż zadłużanie się. Koszt pożyczenia kapitału jest wysoki, szczególnie jeśli nie dysponujemy zdolnością kredytową na kredyt bankowy i musimy ratować się pożyczkami gotówkowymi w parabankach. Natomiast odłożony kapitał leży sobie bezpiecznie na lokacie i nie traci na wartości, lub nieznacznie traci na wartości, jeśli inflacja jest akurat wysoka. Posiadając oszczędności na czarną godzinę, unikniemy spirali zadłużenia oraz wysokich odsetek!
Jak ustalić odpowiednią wielkość poduszki finansowej?
Eksperci finansowi uważają, że poduszka finansowa powinna mieć wysokość sześciu miesięcznych pensji. To złoty standard, do którego trzeba dążyć. Warto go oczywiście jak najszybciej osiągnąć, ale niestety nie każdy może sobie na to pozwolić, nawet pomimo jak najlepszych chęci. Mimo to warto zbudować poduszkę finansową w wysokości co najmniej trzech, a już na pewno dwóch pensji miesięcznych. Dlaczego?
Poduszka finansowa najczęściej przydaje się w razie utraty zatrudnienia. Znalezienie nowej pracy zajmuje trochę czasu, szczególnie jeśli chcemy się rozwijać i nie godzimy się na niższe, gorzej płatne stanowiska. W tym czasie trzeba żyć względnie normalnie. Oczywiście można oszczędzać i ciąć pewne koszty, ale większość z nich i tak jest stała – mówimy o opłacie za mieszkanie, jedzeniu czy transporcie. Oszczędności na czarną godzinę powinny pokryć przynajmniej trzy miesiące tych wydatków.
Jeżeli nie jesteś w stanie zbudować poduszki finansowej w szybkim czasie (poniżej roku), to przejrzyj swoje stałe koszty życia i poszukaj oszczędności, a także zastanów się nad znalezieniem dodatkowej pracy, lub chociażby nad wykonaniem kilku zleceń dorywczych. Odkładaj nawet niewielkie kwoty, bo każde, nawet najmniejsze oszczędności mają znaczenie. Poduszka finansowa pozwalająca na dwa tygodnie życia jest dużo lepsza, niż brak jakichkolwiek środków w zapasie!
Jak zbudować poduszkę finansową?
Nie zbudujesz poduszki finansowej, jeśli nie wykażesz się systematycznością i żelazną konsekwencją. Zanim się za to zabierzesz, przejrzyj i zaplanuj domowy budżet. Postaraj się odkładać co miesiąc wyznaczoną kwotę. W końcu nie musisz od razu odkładać całej sumy, ale regularne odkładanie nawet małych kwot z biegiem czasu przyniesie efekty.
Dobrym sposobem jest automatyzacja oszczędzania – czyli ustawienie stałych zleceń przelewu określonej kwoty na konto oszczędnościowe. Dzięki temu nie musisz myśleć o oszczędzaniu za każdym razem, a pieniądze same się odkładają. Postaraj się również ograniczyć nieistotne wydatki, ale skup się raczej na zwiększeniu swoich dochodów, np. poprzez premie w aktualnej pracy lub dodatkowe zajęcie po godzinach.
Gdzie trzymać poduszkę finansową?
Poduszka finansowa powinna być łatwo dostępna, ale jednocześnie na tyle oddzielona od codziennych wydatków, aby uniknąć pokusy jej wydania na bieżące potrzeby. Najlepiej będzie, jeśli przechowasz ją na lokacie krótkoterminowej lub na koncie oszczędnościowym, które umożliwia natychmiastowe wykorzystanie tych pieniędzy. Nie inwestuj środków z poduszki finansowej – ich zadaniem nie jest generowanie zysków, a przygotowanie się na czarną godzinę. Pamiętaj, że nigdy nie wiesz, kiedy ona nadejdzie!