Front-end development (“frontend”), jak zapewne wiecie, jest zbiorem kilku składowych technologii:
- HTML - język opisujący strukturę dokumentów
- CSS - język opisujący formę prezentacji
- JavaScript - skryptowy język programowania
Na poniższych stronach znajdziesz darmowe kursy online, które w łatwy sposób wytłumaczą Ci podstawy Front-end’u oraz jak krok po kroku stworzyć własną aplikację internetową:
Niezależnie od wyboru konkretnego rozwiązania do tworzenia projektu (frameworku), należy zapoznać się z powyższymi technologiami, aby móc ocenić ich wbudowane możliwości. Dzięki temu podejściu, będziemy świadomi, co dane frameworki oferują i czym się różnią.
Niestety, sama wiedza teoretyczna nie wystarczy, dlatego też, aby sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę, warto spróbować w ramach nauki stworzyć prosty projekt. Dobrym sprawdzianem jest popularna lista zdań (z ang. “todo list”), ponieważ została zaimplementowana w kilkudziesięciu najpopularniejszych frameworkach i dostępna jest na stronie https://todomvc.com.
Gdy już opanowaliśmy podstawy Front-end’u używając jedynie wbudowanych funkcjonalności, pora zapoznać się z udogodnieniami, jakie oferują nam biblioteki open-source i frameworki.
Aktualnie na rynku przodują 3 popularne rozwiązania w świecie JavaScriptu: Angular, React oraz Vue. Każde z nich będzie wymagało opanowania dodatkowych teorii oraz koncepcji, które zostały użyte przy ich tworzeniu. Najlepiej pod tym względem wypada Vue.js, który uważany jest za najłatwiejszy do nauki dla początkujących programistów. Nie narzuca zbyt wielu rzeczy i w wielu kwestiach przypomina bardzo popularną bibliotekę jQuery. Jeśli chodzi o pozostałe rozwiązania, to jedni preferują React, a drudzy Angular. Angular może wydawać się czasami zbyt rygorystyczny i “magiczny”, dlatego też React zyskał ostatnimi czasy większą ilość uwagi.
A co z ilością ofert pracy dla frontendowców?
Zarówno Angular i React są projektami bardziej dojrzałymi niż Vue, zostały stworzone wcześniej, a ich twórcami są ogromne korporacje takie jak Google czy Facebook. Natomiast Vue, był to projekt stworzony w domowych zaciszu przez byłego pracownika Google - Evan’a You. Czy jednoosobowy projekt, może konkurować z gigantami? Patrząc na aktualną popularność w serwisie github.com, Vue jest liderem z łączną ilością polubień w liczbie 193 tysięcy, przed React z 183 tysięcy polubień i zamykającym stawkę Angularem z 80 tysiącami gwiazdek. Ma to swoje przełożenie również na ilość ofert pracy. Starsze projekty wymagają aktualnie wsparcia i stałego rozwoju, dlatego też aktualnie można znaleźć najwięcej ofert z wymaganą wiedzą na temat React czy Vue. Ich konkurent małymi kroczkami przebija się na rynku pracy i coraz częściej pojawia się w stawianych kandydatom wymaganiach.
Każde z przedstawionych rozwiązań dodatkowo oferuje możliwość tworzenia natywnych aplikacji mobilnych, przestronną dokumentację oraz co najważniejsze - udzielające się grupy społecznościowe.
Jak sam widzisz, wybór nie jest prosty, zarówno dla kandydatów jak i firm, które rozpoczynają swoje projekty. Musisz jednak pamiętać, że technologie internetowe zmieniają się bardzo dynamicznie, to co dzisiaj jest świeże i trendy, jutro może okazać się przestarzałe. Dlatego też, sugerujemy posiadanie dogłębnej wiedzy na temat HTML, CSS i JavaScript, która umożliwii łatwe i bezbolesne migracje pomiędzy używanymi frameworkami.