Studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji
Zarządzanie i inżynieria produkcji to techniczne studia o profilu praktycznym. Kształcenie obejmuje inżynierskie studia I stopnia, które w trybie stacjonarnym na większości uczelni trwają 3,5 roku, a następnie na ogół półtoraroczne studia II stopnia pozwalające na uzyskanie tytułu magistra. Istnieją tutaj pewne wyjątki, na przykład studia inżynierskie na Politechnice Łódzkiej są 4-letnie, a magisterskie 2-letnie. Należy zwrócić uwagę też na to, że jeśli zdecydujecie się na studia zaoczne, wasza nauka może trwać dłużej. Informacji na ten temat szukajcie na stronach konkretnych uczelni.
Program kształcenia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji obejmuje przede wszystkim przedmioty z zakresu nauk o zarządzaniu i nauk technicznych. Studenci mają do zaliczenia między innymi grafikę inżynierską, podstawy organizacji i zarządzania, podstawy marketingu, podstawy technik wytwarzania, laboratorium metaloznawstwa i materiałów ceramicznych, mechanikę, metrologię, podstawy konstrukcji maszyn, zarządzanie zasobami ludzkimi, podstawy elektrotechniki i elektroniki, eksploatację i bezpieczeństwo maszyn oraz zarządzanie produkcją i usługami. Do tego dochodzą podstawowe przedmioty ścisłe takie jak matematyka i fizyka, przedmioty ekonomiczne i humanistyczno-społeczne, w tym prawo gospodarcze, a także liczne przedmioty zgodne z wybraną ścieżką. W programie studiów magisterskich przeważają przedmioty specjalizacyjne. Uzupełniają je zajęcia z zarządzania, marketingu przemysłowego oraz projektowania procesów produkcyjnych i logistycznych.
Oto zbiorcza lista specjalizacji dostępnych na różnych uczelniach na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji:
- informatyczne systemy zarządzania
- systemy CAD/CAM
- zarządzanie produkcją
- zarządzanie i inżynieria produkcji zglobalizowanej
- technologie cyfrowe w zarządzaniu produkcją
- BHP
- logistyka przedsiębiorstwa
- zarządzanie przedsiębiorstwem
- inżynieria produkcji w agrobiznesie
- zarządzanie recyklingiem
- inżynieria systemów produkcyjnych
- agrotronika
- inżynieria jakości
- inżynieria logistyki
- zarządzanie innowacjami w produkcji i usługach
- zarządzanie przemysłowymi systemami energetycznymi
- logistyka i zarządzanie w europejskim systemie transportowym
- zarządzanie w branży odnawialnych źródeł energii
- inżynieria produkcji odlewniczej
- inżynieria produkcji wyrobów przerabianych plastycznie
- zarządzanie łańcuchem dostaw
- inżynieria utrzymania ruchu
- inżynieria administracji przemysłowej
Na jakich uczelniach można studiować zarządzanie i inżynierię produkcji?
Uczelnie publiczne kształcące na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji to między innymi:
- Politechnika Warszawska
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Politechnika Poznańska
- Politechnika Wrocławska
- Politechnika Łódzka
- Politechnika Śląska w Gliwicach
- Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
- Politechnika Lubelska
- Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
- Politechnika Białostocka
- Politechnika Opolska
- Politechnika Częstochowska
- Politechnika Koszalińska
- Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
- Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
- Uniwersytet Zielonogórski
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Akademia Morska w Szczecinie
Zarządzanie i inżynierię produkcji można studiować także w następujących szkołach prywatnych:
- Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
- Bydgoska Szkoła Wyższa
- Sopocka Szkoła Wyższa
- Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
- Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach
- Akademia WSB
- Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie
Praca po zarządzaniu i inżynierii produkcji
Inżynier utrzymania ruchu
Osoba zatrudniona na tym stanowisku zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją procesów produkcji. Dba o prawidłowe, sprawne i wydajne funkcjonowanie maszyn i urządzeń produkcyjnych. Odpowiada za regularną kontrolę stanu sprzętu i szybkie przywrócenie ciągłości procesu po awarii. Współtworzy standardy produkcyjne i wdraża rozwiązania zwiększające jakość i redukujące koszty produkcji.
Inżynier planowania produkcji
Po studiach na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji możecie zostać także inżynierami lub specjalistami planowania produkcji. Taka praca wymaga znajomości specyfiki procesów produkcyjnych w konkretnej firmie, a także opanowania logistyki. Jako inżynierowie planowania produkcji będziecie tworzyć plany produkcyjne w oparciu o potrzeby klienta i możliwości firmy, nadzorować ich wykonanie, a także rozwiązywać problemy uniemożliwiające realizację planu i raportować o dostępności produktów lub przesunięciach terminów.
Inżynier procesu
Jeżeli lubicie tworzyć coś z niczego, to macie szansę doskonale odnaleźć się w pracy inżyniera procesu, która polega przede wszystkim na planowaniu od podstaw nowych procesów produkcyjnych. Inżynier procesu dobiera optymalne rozwiązania technologiczne, a także kontroluje i optymalizuje założony przebieg procesu. Przygotowuje też niezbędną dokumentację, na przykład standardy i instrukcje stanowiskowe, oraz szkoli pracowników w zakresie nowo wdrażanych procesów.
Specjalista ds. jakości
Wiedza wyniesiona ze studiów otworzy wam także furtkę do kariery specjalisty ds. jakości. Jeśli zdecydujecie się na taki krok, wasza praca będzie polegała między innymi na przeprowadzaniu kontroli i audytów, analizie danych dotyczących materiałów, przygotowywaniu działań korygujących i dokumentacji jakościowych, a także opracowywaniu reklamacji złożonych przez klientów.
Specjalista ds. logistyki
Absolwent zarządzania i inżynierii produkcji może poszukiwać pracy również na stanowiskach związanych z logistyką. W skrócie specjaliści w tej dziedzinie troszczą się o to, aby wszystko, co niezbędne w procesie produkcyjnym, dotarło na czas oraz aby gotowe produkty zostały wysłane do klienta zgodnie z planem. Logistycy zajmują się także optymalizacją kosztów transportu, współpracą z przewoźnikami, koordynacją realizacji zamówień, przygotowywaniem niezbędnych dokumentów (np. listów przewozowych, faktur), a niekiedy także kontrolą stanów magazynowych i przeprowadzaniem inwentaryzacji.
Specjalista ds. bezpieczeństwa procesowego
Innym obszarem, w którym możecie znaleźć zatrudnienie, jest bezpieczeństwo procesowe lub bezpieczeństwo produkcji. Wówczas na waszych barkach będzie spoczywać odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów, norm i procedur w procesie produkcji, identyfikację potencjalnych niebezpieczeństw i zapobieganie im, a także organizację wymaganych szkoleń dla pracowników.
Urzędnik
Studia na tym kierunku pozwalają na zdobycie nie tylko umiejętności praktycznych, ale także wiedzy z zakresu prawa, zarządzania procesem, zarządzania zasobami ludzkimi i inżynierii przydatnej na stanowiskach administracyjnych związanych z kontrolą producentów, np. w Urzędzie Dozoru Technicznego czy Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.