Co po historii?
Studia na kierunku historia
Historia należy do grupy kierunków humanistycznych. Kształcenie na tym kierunku obejmuje 3-letnie studia I stopnia zakończone uzyskaniem tytułu licencjata, a także 2-letnie studia II stopnia pozwalające zdobyć tytuł magistra. Osoby zainteresowane dalszym pogłębianiem swojej wiedzy lub podjęciem kariery naukowej mogą kontynuować naukę na studiach III stopnia - doktoranckich. Historię można studiować w trybie stacjonarnym (dziennie) i niestacjonarnym (wieczorowo lub zaocznie).
Dla nikogo nie będzie zdziwieniem, że program studiów historycznych zakłada naukę szczegółowych zagadnień związanych z kolejnymi epokami historycznymi. Podczas studiów licencjackich studenci muszą zaliczyć zatem historię starożytną, historię starożytną ziem polskich, historię średniowieczną Polski, historię średniowieczną powszechną, historię nowożytną Polski, historię nowożytną powszechną, historię Polski XIX w. historię powszechną XIX w., historię Polski 1914-1945, historię powszechną 1914-1945, a także historię Polski i powszechną po 1945 r. Ponadto młodzi adepci historii poznają zasady prowadzenia badań historycznych, uczą się łaciny, tworzą własne prace badawcze i zapoznają się ze źródłami z epoki. Do tego dochodzą zajęcia z języka obcego nowożytnego oraz przedmioty fakultatywne. Studia magisterskie to czas na doskonalenie umiejętności i wiedzy w zakresie pracy badawczej, analizy źródeł historycznych, pisarstwa historycznego, źródłoznawstwa i znajomości języka obcego nowożytnego.
Jakie specjalności mają do wyboru studenci historii? Spójrzcie na zbiorczą listę, którą opracowaliśmy w oparciu o dane z różnych uczelni:
- specjalność dydaktyczna
- specjalność archiwistyczna
- specjalność popularyzatorska
- specjalność dyplomatyczna
- specjalność redakcyjno-badawcza
- specjalność administracyjno-samorządowa
- turystyka kulturowa
- archiwistyka i zarządzanie dokumentacją
- mediewistyka
- historia wojskowości
- polityka i media w dziejach
- kultura klasyczna
- edukacja regionalna
- współczesne muzeum
Na jakich uczelniach można studiować historię?
Historia to kierunek, który znajdziecie w ofercie wielu uczelni publicznych. Należą do nich między innymi:
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Uniwersytet im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
- Uniwersytet Wrocławski
- Uniwersytet w Białymstoku
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Szczeciński
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Uniwersytet Rzeszowski
- Uniwersytet Opolski
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Praca po historii
Nauczyciel
Jedną ze specjalności oferowanych przez uczelnie na kierunku historia, jest specjalność dydaktyczna (nauczycielska). Po ukończeniu studiów licencjackich w tej specjalności można nauczać przedmiotu historia i społeczeństwo w szkołach podstawowych, natomiast posiadając dyplom magistra - również w szkołach ponadpodstawowych. Niektóre uczelnie kształcą studentów do prowadzenia zajęć również z drugiego przedmiotu - wiedzy o społeczeństwie, co poszerza wachlarz możliwości zawodowych. W ramach specjalności nauczycielskiej poruszane są między innymi zagadnienia z zakresu pedagogiki, psychologii oraz emisji głosu.
Archiwista
Jeśli lubicie poznawać i analizować źródła historyczne, być może najlepiej odnajdziecie się w pracy w archiwum. Zawód archiwisty, choć często niedoceniany, jest bardzo istotny nie tylko w działaniu instytucji ściśle związanych z ochroną dziedzictwa historycznego (np. IPN, muzea), ale także większości dużych zakładów pracy i urzędów. Archiwista gromadzi, zabezpiecza, opisuje i udostępnia dokumenty zgodnie z przyjętymi procedurami.
Dziennikarz
W trakcie studiów historycznych dużo uwagi poświęca się pracy nad umiejętnościami komunikacyjnymi studentów, w tym tworzeniu własnych tekstów opartych na materiałach lub wiedzy historycznej. To doskonała okazja do szlifowania dziennikarskiego warsztatu. Osoba posiadająca rozległą wiedzę historyczną doskonale odnajdzie się w mediach popularyzujących wiedzę, jak również w redakcjach skupionych na tematach społecznych, politycznych i kulturalnych.
Ekspert medialny
Aby dobrze zrozumieć teraźniejszość, bardzo często należy wrócić do przeszłości i bliżej się jej przyjrzeć. Pozwala to dostrzec kluczowe zależności przyczynowo-skutkowe i prawidłowości, które kierują ludzkimi zachowaniami. Nie bez powodu media często sięgają po pomoc historyków jako komentatorów bieżących wydarzeń społecznych i politycznych.
Urzędnik
Osoba z wyższym wykształceniem humanistycznym może zdecydować się także na karierę urzędniczą. Wiedza z zakresu historii i nauk społecznych z pewnością przyda się w pracy w jednostkach zajmujących się edukacją, kulturą, dziedzictwem narodowym, problemami społecznymi i gospodarką. Tego typu stanowiska tworzone są na różnych szczeblach administracji rządowej i samorządowej. Należy podkreślić, że choć oczekiwania stawiane kandydatom na urzędników są różne w zależności od miejsca pracy, to zawsze wymagana jest znajomość wybranych ustaw i innych aktów prawnych.
Pracownik muzeum lub instytucji kultury
Jeśli czujecie, że doskonale czulibyście się, zarażając innych ludzi pasją do historii i szacunkiem dla dziedzictwa kulturowego, nadajecie się idealnie na pracownika muzeum lub instytucji kultury, np. galerii sztuki. Pracując w tych miejscach, możecie zajmować się także prowadzeniem badań i analizą źródeł historycznych, jak również tworzeniem wydawnictw propagujących wiedzę historyczną. Jak widać, taka praca daje dość szerokie możliwości.
Przewodnik
Zapewne każdy z nas uczestniczył w niejednej wycieczce prowadzonej przez przewodnika. Doskonale wiemy zatem, że taka wyprawa może być zarówno pasjonującym przeżyciem, jak i nudną, dłużącą się koniecznością. Każdą historię da się opowiedzieć w ciekawy sposób i to właśnie tacy przewodnicy, którzy posiadają tę umiejętność, zaskarbiają sobie uwagę i uznanie uczestników, a także nie narzekają na brak pracy. W pracy przewodnika ważne jest wyważenie ilości przekazywanej wiedzy, a także dobranie odpowiedniego sposobu komunikacji do wieku, potrzeb i zainteresowań słuchaczy. Przewodnicy mogą pracować jako freelancerzy lub też poszukiwać zatrudnienia w firmach turystycznych i organizacjach zajmujących się turystyką (np. PTTK, lokalne organizacje turystyczne, organizacje pozarządowe).
Badacz
Może się wydawać, że historia to w pewnym sensie zamknięty rozdział, w którym ciężko jest cokolwiek badać. Jest to jednak błędne przekonanie. Współczesne badania historyczne oparte na nowoczesnych metodach naukowych są w stanie dostarczyć bardzo cennych informacji na temat wydarzeń, osób i zwyczajów nawet z bardzo odległych epok. Umożliwia to jeszcze lepsze zrozumienie naszych dziejów i tradycji. Historycy-naukowcy najczęściej są zatrudnieni na uczelniach lub w instytutach badawczych, takich jak te działające przy Polskiej Akademii Nauk.