Co po aktorstwie?
Studia na kierunku aktorstwo
Kształcenie na kierunku aktorstwo prowadzone jest w ramach stacjonarnych studiów jednolitych magisterskich, które w zależności od uczelni trwają 4,5 lub 5 lat. Nie zaskoczymy was na pewno informacją, że aktorstwo jest bardzo obleganym kierunkiem. Co roku w całej Polsce na te studia zostaje przyjętych zaledwie kilkadziesiąt osób spośród kilku tysięcy kandydatów. Na przykład o jedno miejsce w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi walczyło w 2021 r. aż 40 osób. Proces rekrutacji na aktorstwo jest wieloetapowy. W jego toku komisja ocenia między innymi prezentację wiersza klasycznego, prozy, piosenki, a także etiudy ruchowo-rytmicznej przez kandydatów.
W programie studiów znajdują się przedmioty pozwalające na opanowanie umiejętności kluczowych w pracy aktora, szlifowanie warsztatu, a także zdobycie wiedzy w zakresie sztuki. Adepci aktorstwa mają zajęcia między innymi z rytmiki, tańca, umuzykalnienia, wymowy, impostacji, elementarnych zadań aktorskich, filmowych zadań aktorskich, technik ruchu scenicznego, pływania, akrobatyki, szermierki, piosenki, prozy, wiersza i form scenicznych. Ponadto uczęszczają na wykłady z historii teatru, historii dramatu, historii muzyki, historii sztuki, historii filmu, historii literatury, antropologii kultury i prawa autorskiego. Magisterium na kierunku aktorstwo obejmuje przygotowanie roli w spektaklu dyplomowym realizowanym zazwyczaj na czwartym roku oraz obronę pracy magisterskiej na piątym roku. Absolwent tego kierunku uzyskuje tytuł magistra sztuki i może podjąć dalszą naukę na studiach III stopnia (doktoranckich).
Na kierunku aktorstwo wyróżnia się 2 specjalności:
- aktorstwo dramatyczne
- aktorstwo i wokalistyka (specjalność wokalno-aktorska)
Na jakich uczelniach można studiować aktorstwo?
W Polsce istnieją 3 uczelnie publiczne kształcące aktorów. Są to:
- Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
- Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi
- Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie wraz z filią we Wrocławiu
Ponadto kierunek aktorstwo znajduje się w ofercie jednej uczelni prywatnej - Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Praca po aktorstwie
Aktor teatralny
Choć występy na deskach teatru są zazwyczaj gorzej opłacane niż role na wielkim ekranie, wielu aktorów preferuje taką pracę, ceniąc ją za możliwość żywego kontaktu z widownią. Aktorzy teatralni mogą być etatowymi członkami zespołu artystycznego. Jednak ze względu na to, że młodym aktorom ciężko o etat w teatrze, zaś wielu doświadczonych przedstawicieli tego zawodu łączy pracę w teatrze z inną działalnością, częstą formą współpracy są umowy cywilnoprawne na role w konkretnych spektaklach.
Aktor filmowy i telewizyjny
Rola w pełnometrażowym filmie lub popularnym serialu to szczyt marzeń dla wielu świeżo upieczonych absolwentów aktorstwa. Trzeba jednak przyznać, że droga na ten szczyt jest kręta, wiedzie przez liczne castingi i jest bardzo często okupiona godzinami ciężkich przygotowań oraz łzami porażki. Jeśli jednak uda wam się zostać zauważonym i sprawdzicie się w powierzonej roli, szanse na otrzymanie kolejnych propozycji znacznie wzrosną.
Aktor radiowy
Słuchowiska radiowe czasy świetności mają już za sobą, jednak obecnie z powodzeniem zastąpiły je podcasty i audiobooki. Ze względu na piękne głosy i doskonałą dykcję aktorzy świetnie sprawdzają się w tego rodzaju twórczości.
Aktor dubbingowy lub lektor
To, że aktora dubbingowego i lektora nie widać na ekranie, nie oznacza wcale, że ich praca jest łatwiejsza. Użyczenie głosu postaci z bajki lub bohaterowi zagranemu przez inną osobę wymaga doskonałego warsztatu, wielogodzinnej pracy i cierpliwości. Karierę w tej branży rozpoczyna się zazwyczaj od przygotowania profesjonalnych próbek swojego głosu i umieszczenia ich w specjalnych bazach.
Aktor teatru muzycznego
Praca w teatrze muzycznym jest dla aktora bardzo ambitnym zajęciem. Wymaga nie tylko doskonałej gry aktorskiej, ale także umiejętności śpiewu i tańca na wysokim poziomie. Można więc powiedzieć, że aktor musicalowy musi posiadać warsztat aktorski i wokalny, być muzykalny oraz wyróżniać się ponadprzeciętną sprawnością fizyczną.
Reżyser lub scenarzysta
Dzięki doświadczeniom pracy w teatrze lub w produkcjach filmowych, a także obcowaniu z innymi twórcami wielu aktorów decyduje się na to, aby stanąć po drugiej stronie teatralnej sceny lub kamery. Reżyser jest kierownikiem całego przedsięwzięcia - opracowuje koncepcję dzieła, buduje swój zespół aktorski i zarządza nim. Ściśle współpracuje ze scenarzystą, który zajmuje się adaptacją tekstu i przygotowaniem kwestii dla aktorów. Niekiedy reżyserią i tworzeniem scenariusza zajmuje się ta sama osoba.
Animator kultury
Kultura wyższa ze względu na swoją zdolność do rozbudzania ludzkich pasji i rozwijania osobowości powinna być obecna w życiu każdego z nas. Absolwenci kierunku aktorstwo mogą podjąć się pracy w charakterze animatorów kultury. Ten zawód polega na tworzeniu działań (np. wystaw, spotkań, festynów, festiwali, kół zainteresowań) zachęcających członków danej społeczności do poznawania kultury i obcowania z nią. Animatorzy kultury są zatrudniani między innymi w samorządowych instytucjach kulturalnych (np. galeriach sztuki, teatrach, muzeach), organizacjach pozarządowych i osiedlowych domach kultury.
Instruktor zajęć teatralnych
Po ukończeniu studiów na kierunku aktorstwo będziecie mogli zająć się także prowadzeniem zajęć teatralnych. Swoją ofertę możecie skierować do różnych grup odbiorców. Tego typu aktywności cieszą się sporym zainteresowaniem dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Amatorskie grupy teatralne są jednak także tworzone przez dorosłych, w tym przez seniorów. Ciekawą możliwością wydają się także integracyjne spotkania z aktorstwem dla firm, jak również zajęcia przygotowawcze dla kandydatów na akademie teatralne.
Pracownik mediów
Aktorzy znajdują zatrudnienie również w mediach. Doskonała dykcja, kultura wypowiedzi oraz podstawowe umiejętności aktorskie to atuty, które z pewnością zostaną uwzględnione podczas rekrutacji do pracy na stanowisku prezentera radiowego czy telewizyjnego.