Praca jako analityk medyczny – wynagrodzenie, obowiązki oraz wymagania
Praca jako analityk medyczny – wymagane studia
Analityk medyczny to zawód związany z medycyną. Aby móc pracować w tym zawodzie należy ukończyć jednolite studia medyczna, które trwają 5 lat. Po tym czasie zdobywa tytuł magistra, który upoważnia go do wykonywania zawodu.Co więcej, jeszcze kilka late temu tytuł analityka medycznego można było zdobyć, ucząc się w specjalnej szkole zawodowej. Jednak obecnie nie ma już takiej możliwości, dlatego każda osoba chcąca pracować w tym zawodzie musi ukończyć studia wyższe.Absolwenci tego kierunku zdobywają wiedzę na temat mikrobiologii laboratoryjnej, parazytologii, genetyki medycznej, hematologii laboratoryjnej, epidemiologii, toksykologii oraz cytologii klinicznej. Oprócz przedmiotów medycznych znajdują się również takie jak biochemia, filozofia, czy histologia. Warto również wspomnieć o tym, że studenci na tym kierunku zobowiązani są do odbycia praktyk wakacyjnych. Zazwyczaj odbywają się one po drugim, trzecim i czwartym roku studiów.
Praca jako analityk medyczny – wymagania
Chcąc pracować w tym zawodzie, należy być niezwykle sumienną, rzetelną i dokładną osobą. To od pracy w tym zawodzie zależy analiza wyników, która rzutuje na dalszy sposób leczenia. Zatem nie można pozwolić sobie na najmniejszy błąd. Oprócz tego liczy się również spostrzegawczość, odporność na sytuacje stresowe oraz zdolność do koncentracji uwagi. Ważna jest również doskonała sprawność wzrokowo-ruchowa. Sama praca opiera się na znajomości wszelkich zasad, które obowiązują podczas wykonywania analiz oraz znajomości nazw wszystkich preparatów, odczynników.Dodatkowo wymagana jest doskonała znajomość obsługi sprzętu laboratoryjnego. Poza tym pracując w tej profesji, konieczna jest znajomość wzorów chemicznych, zasad przechowywania i opisywania badanego materiału. Choć można przypuszczać, że sam analityk nie ma dużego kontaktu z pacjentami, to jednak zdarzają się i takie sytuacje. Głównie w prywatnych laboratoriach, gdzie często analityk medyczny odpowiada za pobieranie materiału od pacjentów. W tym przypadku taka osoba powinna być również komunikatywna i otwarta.
Analityk medyczny – zakres obowiązków
Do głównych obowiązków w tym zawodzie należy przeprowadzanie badań i testów, które zalecane są przez lekarzy.Badania te polegają na analizie na przykład krwi, badaniu wyciętych tkanek lub analizie materiału pobranego poprzez wymaz. Oprócz tego osoby pracujące na tym stanowisku odpowiadają za przygotowywanie odczynników chemicznych i innych przyrządów i urządzeń. Do ich zadań należy także oznakowanie i zabezpieczenie pobranego materiału, weryfikowanie poprawności pobrania przyjmowanego materiału oraz jego fachowe opisanie. Analityk medyczny odpowiada również za ewidencjonowanie i dokumentowanie przeprowadzanych analiza. W niektórych placówkach medycznych analityk może mieć w zakresie swoich obowiązków również pobieranie materiału od pacjentów. Poza pracą analityczną taka osoba odpowiada również za zamówienie odczynników i sprawowania kontroli nad całą procedurą laboratoryjną. Dodatkowo pracując w tym zawodzie, należy wykonywać również dezynfekcję pomieszczeń oraz wykonywanie podstawowej konserwacji całego sprzętu laboratoryjnego.
Praca jako analityk medyczny – zarobki
Według danych połowa analityków medycznych, którzy na co dzień pracuje w laboratorium na podstawie umowy o pracę, może liczyć na wynagrodzenie w kwocie 3790 zł brutto. Okazuje się, że 25% osób zatrudnionych na tym stanowisku otrzymuje pensję w wysokości ponad 4400 zł brutto miesięcznie. Wysokość wynagrodzenia zależy od miejsca pracy. Na większe zarobki mogą liczyć osoby zatrudnione w prywatnym lub dużym laboratorium. Co więcej, im dane laboratorium przeprowadza bardziej skomplikowane analizy, tym wynagrodzenie za nie jest wyższe. Sama praca ma raczej charakter mało obciążający fizycznie oraz psychicznie. Nie zmienia to faktu, że w trakcie przeprowadzanych badań należy zachować czujność, ze względu na styczność z niebezpiecznymi substancjami. Oprócz standardowego wynagrodzenia pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mogą liczyć na dodatkowe benefity. Najczęściej jest to dofinansowanie do wykonania własnych badań laboratoryjnych, ubezpieczenie na życie oraz NNW, a także dofinansowane różnych kursów i szkoleń. Nie da się ukryć, że branża laboratoryjna ciągle się rozwija, dlatego ważne jest, aby ciągle doskonalić swoje umiejętności.